Sběratelství na vyšší úrovni rozhodně není levný koníček. To platí i o modelech aut. Pokud chceme do své sbírky získat nějaký vzácný kousek, musíme počítat s tím, že se naše peněženka pořádně prohne. To však vyvolává údiv u většiny ostatních lidí. Ti často nemohou uvěřit, že nějaký model auta MacModel může stát tolik peněz, a už vůbec ne tomu, že je někdo ochoten takovou částku zaplatit. To je ovšem u sběratelství prakticky čehokoliv poměrně běžné. Čím starší a vzácnější kousek, tím vyšší je jeho cena, zvláště pokud je v dobrém stavu. Ovšem to není vše, co je potřeba k tomu, aby ona částka dosáhla takřka astronomických výšin.
Důležité také je, aby onen model sběratelé chtěli. Čím vyšší je o něj zájem, tím více jde cena nahoru. A to mnohdy bez ohledu na to, jaká je jeho skutečná rarita. Proto se také ceny celkově periodicky zvyšují a snižují s tím, jak je o dané sběratelství zájem. Velký vliv zde mají například média. Pokud se v televizi či v novinách objeví zpráva o některém sběrateli či vzácném kousku, ceny půjdou nahoru. Najednou o něj totiž bude mít zájem mnohem více lidí, a čím více poptávka převažuje nabídku, tím více peněz jsou obvykle ochotni dát.
Ovšem funguje to i obráceně. Pokud zájem opadne, ceny se sníží, a to i u raritních kousků. Zkušení sběratelé proto pečlivě sledují trendy, podobně jako je tomu u akcií, aby mohli právě v této době přikoupit pár „lepších“ kousků do své sbírky, a naopak prodat například duplikáty ve chvíli, kdy se zase zvednou.
Proč jsou ale lidé takové částky ochotni platit? Jednoduše proto, že touží mít něco jedinečného, čím se mohou pochlubit. To je koneckonců samotný základ celého sběratelství. Je však potřeba si uvědomit, že se v konečném důsledku stále jedná jen o modely aut, které mají jen takovou hodnotu, jakou jim my přisoudíme. Podle toho je také potřeba k nim přistupovat.