Jak je to s poplatky u vysoké školy?

Studium na vysoké škole je náročné ale je to něco, co můžete brát jako investici do budoucna. Díky získání vysokoškolského studia máte do budoucna více šancí získat lépe placenou práci a také rozšířit okruh pracovních nabídek, pro které budete dostatečně kvalifikovaní. A to nemluvíme o vědomostech, zážitcích a přátelích, které na vysoké škole získáte.

vysoká škola

Jak je to ale se studiem, pokud vám již bylo 26 let?

I nadále můžete studovat zdarma, a to i v případě, že se rozhodnete studovat prezenčně. Podmínkou je, aby vaše předchozí studium m na vysoké škole bylo řádně ukončeno. Pokud studujete vaši první vysokou školu, poplatky se vás netýkají a budete studovat zdarma. Jediné, co si musíte platit, pokud tak nečinní váš zaměstnavatel, jsou poplatky za zdravotní a sociální pojištění. Další věc, co se pro vás bude lišit od studujících, kteří ještě této věkové hranice nedosáhli, je to, že nebudete již moci využívat studentských slev, jako je sleva na daních, slevový průkaz na jízdné nebo karta ISIC. Tyto všechny výhody lze uplatnit pouze pokud je vám méně jako 26 let.

studentka

A co když už jste předtím studovali? Pokud jste předchozí vysokou školu zakončili řádně, opět nebudete nic platit. Řádné zakončení znamená, že jste studium ukončili státní zkouškou a získali příslušný titul. Pokud jste ale školu řádně neukončili, záleží na tom, zda se vám současné studium a předchozí studium vleze do standartní délky studia. Ta je u bakalářských studijních programů čtyři roky studia, u magisterských programů pak tři roky studia. Pokud jste tedy předchozí školu ukončili po půl roce a nastoupili na nové bakalářské studium, které dostudujete během tří let, budete mít celé studium zdarma. Jestliže se ale do standartní délky studia nevlezete, bohužel, nevyhnete se poplatkům za studium. Ty jsou různé, ale za jeden semestr se pohybují i v řádech desítek tisíc.

Chcete se dozvědět o tomto tématu více? Navštivte článek Poplatky za prodloužené studium na VŠ Americká hypotéka.