style=“margin:2pt 0cm 0.0001pt“>Chaty v chatové oblasti
Máte-li k dispozici chatu v chatové oblasti, např. jste ji zdědili nebo zakoupili, a potřebujete-li vyřešit oplocení pozemku, máte několik možností na výběr. Za prvé je možné vystavět kolem domu plot z pletiva, je to obvyklé řešení a mnoho chalupářů to tak také má, ale skrze pletivo je vidět a ztrácíte tím své soukromí. Pletivo se hodí jen tam, kde jste si jisti, že váš pohyb na vlastním pozemku nebude nikdo zneužívat pro šmírování, nevhodnou zvědavost nebo jako důvod k vyvolávání sousedských konfliktů. Tam, kde chcete naopak zajistit soukromí, a zabránit výhledu zvenčí, se hodí betonové ploty v Brně, a samozřejmě kdekoli jinde.
Jak vysoký plot – u betonových plotů máte výhodu v tom, že si výšku můžete volit libovolnou, v podstatě od nuly až po dva a půl metru. První řadu desek můžete do určité hloubky zapustit pod úroveň terénu, čímž výšku oplocení vymezíte s centimetrovou přesností i s vědomím, že každá z desek je široká 50 cm. Takto široké rozpětí výšky oplocení vám umožňuje velmi široká pole uplatnění počínaje nízkým ozdobným soklem a konče vysokou hradbou, která váš pozemek odděluje např. od kompostovací skládky.
Plot se dřevem či s živým plotem – beton můžete velmi snadno doplnit dřevěnými latěmi a vytvořit tak ozdobný prvek kolem vašeho pozemku, anebo před plot vysadíte okrasné dřeviny či živý plot, čímž si uvnitř na zahradě vytvoříte ještě zajímavější řešení. Výhodou betonového plotu jsou minimální požadavky na jeho šířku, to znamená, že spolu s živým plotem nezabere mnoho místa. Zvenčí bude pozemek chráněný betonem a uvnitř okrasnými tújemi, břečťanem, tisem, habrem, cypřiškem, bobkovišní, bukem atd.
Sami nebo s firmou – měli byste také mít jasno, kdo plot bude stavět. Uvědomte si, že všechny betonové díly jsou velmi těžké, v přibližném hmotnostním rozmezí mezi 30 a 90 kilogramy, a že výstavba vyžaduje potřebné mechanizační prostředky.