Je sníh pro zahradu dobrý?


K zimě patří neodmyslitelně sníh. Ten samozřejmě padá hlavně ve vyšších polohách, avšak v našich zeměpisných šířkách jej známe i v nížinách, byť jej není ani zdaleka tolik. I tak však překryje v podstatě vše, včetně záhonů na zahradách. Proto mnoho zahrádkářů přemýšlí, zda by jej měli nechat být, nebo jestli by nebylo náhodou lepší jej odstranit, zvláště pokud mají záhon. Zde však odpověď není nijak jednoduchá. Záleží totiž na konkrétních podmínkách v dané oblasti a také na tom, co vlastně pěstujeme. Každá plodina totiž potřebuje něco jiného, a to i v zimním období.

zimní mráz

A podle toho bychom také měli jednat. Tou zdaleka nejčastější variantou je, že máme záhon prázdný, a jen čekáme, až do něj na jaře zasadíme nové plodiny. Navzdory tomu, co bychom si mohli myslet, je zde lepší sníh odstranit, alespoň z větší části. To se může zdát zvláštní, avšak má to svůj důvod. I v sebelépe zrytém a vypletém záhonu totiž najdeme kořínky nejrůznějších trav a plevelů. Ty se rytím dostanou blíže k povrchu, kde je může zabít mráz. To se však nestane, pokud budou mít sněhovou pokrývku, který je ochrání. Pokud však pěstujeme více letky či dokonce trvalky, pak musíme naopak sněhovou pokrývku zachovat.

práce na zahradě

Působí totiž jako ochranná vrstva, která zabraňuje tomu, aby plodiny kompletně spálil mráz. Jistě, nadzemní části mohou být poškozené, zvláště během tuhé zimy, avšak kořeny přežijí a většinou tyto rostliny na jaře znovu obrazí. Dalším specifickým případem jsou vzrostlejší rostliny, například růže. I ty pokrývku potřebují. Dokonce je doporučováno, abychom na ně ještě před prvními mrazy navršili například mulč či jinou ochrannou vrstvu. Tak zajistíme úspěšné přežití zimy. Poslední kategorií jsou ovocné stromy. Ty sněhovou pokrývku příliš nepotřebují, neboť často mají hluboké kořeny. Ty zasahují tak hluboko, že je mráz všechny nespálí. U těch vzrostlých se tedy nemusíme bát.